Відбудуємо країну разом! Слава Україні!
UA RU
+38 (099) 966 60 52

Київ, Харків, Львів

0

Особливості проектування приміщень для птаха і дрібної худоби

Незалежно від виду тварини, місця його постійного проживання повинні забезпечувати повноцінний розвиток. Завдання тваринника - забезпечити санітарно-гігієнічні умови і організувати здорове харчування і питний режим. Будь-яку утеплену будівлю легко звести з сендвіч-панелей , проте кожна тварина має свої особливості, які враховують при проектуванні приміщень.

мини-ферма из сэндвич-панелей

Приміщення для птиці і дрібної домашньої худоби

Серед основних факторів, на які звертають увагу при проектуванні споруд для утримання птиці та дрібної худоби:

  • Забезпечення необхідного температурного режиму;
  • Дотримання чистоти – своєчасне прибирання відходів життєдіяльності;
  • Захист від опадів і протягів;
  • Облаштування достатньої вентиляції;
  • Досягнення необхідної вологості;
  • Організація постійного доступу до кормів і води.

Проектування голуб'ятень

На одну пару голубів має припадати 0,15-0,2 м2 площі. Для пари поштових голубів необхідно 0,5 м3 простору, для породистих особин - до 1 м3.

Найбільш поширені голубники на 15-20 пар породистих або 20-50 пар простих голубів. Вони розташовуються на відстані 5-6 м від житлових або господарських будівель. Найкращий спосіб – виконувати голубники на висоті 3-4 м (на стовпах або дахах) із захистом верхній частині із сталевих листів, які допоможуть запобігти проникненню хижаків.

У разі прилаштовування голуб'ятень до інших будівель, їх краще розташовувати з найменш вітряної сторони (зазвичай на сході чи півдні). Голубники для цілорічного житла утеплюються, забезпечується достатня освітленість і вентиляція.

Гнізда для пар можуть облаштовуватися як на підлозі, так і на спеціальних стелажах (у кілька ярусів). Корм і питво подається в дерев'яні або пластикові годівниці з невеликими отворами.

Зміст курей

Середньостатистична курка має висоту 35 см і довжину 40 см. Для комфортного утримання на п'ять особин потрібно близько 3 м2, для 20 - 10м2. При цьому сідала проектуються з розрахунку 1 м довжини на 4-5 особин.

Курник повинен забезпечувати достатню вентиляцію без протягів, а також захист гнізд від сонячних променів. В основній частині льотного споруди зберігається температура навколишнього середовища, а зона з сідала часто додатково утеплюється.

Цікава схема курника на 20 птахів з утепленою зоною сідало, похилою підлогою для нормального видалення посліду, що закриваються вентиляційними прорізами в стінах і захищеними від протягів лазами для курей.

Для несучок передбачаються гнізда з захлопували дверцятами, які можуть ставитися ярусами до трьох штук у висоту і розраховані на 3-4 несучки.

У великих курятниках гнізда, сідала і зони для вигулу розташовуються в різних місцях. При невеликому поголів'я одне приміщення комбінується для всіх цілей.

При плануванні курників враховують ряд обов'язкових чинників:

  • Вікна орієнтують на південь;
  • Площа скління не менше 20% від габаритів статі;
  • Двері розташовується на схід від – для мінімізації протягів;
  • Гнізда для несучок розташовують в тіні.

Найбільш ефективний спосіб годування в невеликих курятниках – за допомогою самозаповнюється стаціонарних або переносних годівниць з водонепроникної кришкою з розрахунку 1 м довжини на 25 птахів. Поїлки роблять зі сталі, пластика або глини з невеликими отворами.

Приміщення для качок

Габарити будівель для утримання качок пекінської породи плануються з розрахунку 1 м2 для 4-5 особин з монолітним (що виключає проникнення гризунів) підлогою. Їх роблять провітрюваними, однак для водолюбної породи необхідний постійний доступ до води і, бажано, до заболочених місцях. Гнізда для несучок мають габарити 40 * 40 см з обладнанням закриваються кришкою.

Аналогічні вимоги для вирощування гусей. Їх в період откормкі також часто тримають в окремих клітках периметром 30 * 40 см з годівницями і піддонами для посліду.

Особливості крільчатника

Стандартні крільчатника встановлюють в захищених від вітру зонах біля господарських або житлових будівель, а також в критих хлівах. Можлива однорядная компоновка або розташування в кілька ярусів (висотою до 1,6 м). При виборі матеріалів для крільчатника повинна забезпечуватися захист від проникнення гризунів, а також можливість легкого очищення відходів. Обов'язкова наявність жолоби для відведення сечі (ухил близько 50), який влаштовується під основним ґратчастим дерев'яною підлогою.

хліви для кіз і овець

Орієнтування приміщень для овець і кіз традиційна для тваринницьких ферм – на південь або, іноді, на схід – в залежності від рози вітрів в регіоні. Ще одне традиційне вимога – забезпечення сухості і хорошої вентиляції. Природне освітлення забезпечується віконними отворами не менше 20% від площі підлоги.

При розміщенні кіз на прив'язі ширина індивідуального стійла становить 75-80 см, глибина – до 2 м. Також передбачаються технологічні проходи перед і за стійлами для подачі кормів та видалення відходів.

Індивідуальне утримання овець практично не відрізняється від вимог для кіз. При великому поголів'я тварини утримуються за групами, з обов'язковим поділом по віковим групам, статевим та іншими ознаками. Вагітні особини і матері і з молодняком розташовуються в окремих зонах.

Підлоги в кошарі зазвичай поглиблюють на 50-60 см нижче рівня грунту. Такий підхід дозволяє накопичувати гній протягом декількох місяців з його подальшим видаленням ручним або механізованим способом. Особливості конструкції підлог наклали свої відбитки на конфігурацію годівниць. Вони коригуються по висоті і мають круглу (діаметром близько 2 м) і пряму форму з розрахунку 3,4 м на 25-30 особин. Всі дерев'яні або інші конструкції також розташовуються на рівні близько 20 см від верхньої точки гною.

Близько 10% площі кошари повинні виділятися на приготування кормів, для зберігання сіна та соломи потрібно 3 м3 на одну вівцю. Залежно від раціону передбачаються зони для зберігання коренеплодів або іншого корму.

Вольєри для собак

Мисливські і деякі інші породи собак, для яких необхідний активний спосіб життя, не рекомендується тримати на прив'язі. Кращий варіант – вольєри або великі клітини.

Для сторожових ланцюгових порід обов'язково будівництво індивідуальної буди, яку мають у своєму розпорядженні на твердих майданчиках з хорошим оглядом території і з орієнтацією входу в найменш вітряну сторону. Габарити буди залежать від розміру собаки, підлога повинна бути піднятий над рівнем землі. Стіни і дах забезпечувати водонепроникність.

Статті по темі:

Особливості проектування птахоферм і великих курників
Особливості проектування птахоферм і великих курників
Розведення курей - одна з перспективних галузей тваринництва. Популярність напрямку обумовлена декількома факторами: стабільним попитом на продукцію ( м'ясо і яйця ), невибагливість птиці в догляді, швидкий її зростання, а також гарне відновлення поголів'я за рахунок вирощеного в інкубаторах молодняка.
Проектування свинарників: ключові особливості
Проектування свинарників: ключові особливості
Розведення свиней - одне з найперспективніших напрямів тваринництва, яке характеризується прийнятною величиною стартових вкладень і швидкою окупністю коштів.
Профнастил або полікарбонат? Як вибрати матеріал для навісу
Профнастил або полікарбонат? Як вибрати матеріал для навісу
Легке спорудження привертає простотою конструкцію і простотою технології. Головне завдання - правильно підібрати матеріал навісу. Серед найбільш популярних варіантів називають профлисти і полікарбонат. Кожен з матеріалів має свої переваги і мінуси, які потрібно враховувати при проектуванні навісу